KİŞNİŞ NEDİR,KİŞNİŞİN FAYDALARI

Maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Maydanoza olan benzerliği ile tanınır fakat kokuları çok farklıdır. Akdeniz bölgesinde yabani ot veya kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Sapından, yapraklarından ve kökünden yararlanılır.

 

Yemek olarak kullanılan kişnişin vücuda olan faydaları şu şekilde sıralanır;

 

Bayat yiyeceklerin zararını azaltır.

Kişniş tohumları içerdiği yağlarla mideyi uyarır, iştah açar.

Bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır ve hazımsızlığa iyi gelir, gaz söktürür.

Sinirsel baş ağrılarını keser.

Doğumu kolaylaştırır.

Regl kanamalarını düzenler.

Karın ağrılarını giderir.

Çocuklarda ishali keser.

Cinsel arzuyu kamçılar.

Hafif yatıştırıcı etkisi vardır.

İpucu; Kişniş çayı; Satın aldığınız kişniş tohumlarından 1 tatlı kaşığı kadarı biraz ezilerek 1 bardak kaynar suya dökülür. Kabın üzeri sıkıca kapatılarak 5 dakika süreyle demlendirilir. Elde edilen karışım yemeklerden önce birer bardak olarak içilir.

Kullanılan bölümleri; Tohumu: Domates turşusu, sosis, köri ve elmalı çöreklerde kullanılır. Ezilmemiş tohumu çorba ve sebze yemeklerine katılır. Suda kaynatılarak çayı yapılır. Yaprağı: Körpe alt yaprakları güveç, salata ve soslara eklenir. Gövdesi: Fasulye ve çorbalarla birlikte pişirilir. Kökü: Taze kökü sebze gibi pişirilip yenilir. Tozu: Toz halindeki kişniş bal veya şekerle karıştırılarak kullanılır.

Önemli hatırlatma; Mide asidi fazla olanlara kişniş yasaktır.


SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI PORTAKAL

Turunçgiller familyasından bir ağaç olan portakalın hem kabuklarından hem posasından yararlanılır. İçi ince zarlarla kaplı keseciklerle dolu sulu bir meyve olan portakal vitamin ve mineral deposudur. Yüksek oranda C vitamini, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum içerir.

Soğuk algınlığına karşı doğal bir yardımcıdır.

Kanı temizler.

Karaciğeri çalıştırır.

Cildi güzelleştirir.

Portakaldaki lifler sindirim sistemini düzenler.

Yüksek oranda C vitamini bulunur.

Kanın pıhtılaşmasını önler.


ÇİLEK MASKESİ

Bir avuç taze çilek ezilip, yulaf unu ile karıştırılır. Bir adet yumurta sarısı ile iki çorba kaşığı yoğurt çırpılır, krem kıvamına getirilir. Etkisi: Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.Çilek maskesi özellikle gözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli rol oynar.

(habervitrini)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !