ÇOCUĞUM İSHAL NE YAPMALIYIM ?

Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Adem Özden, yaz aylarında ailelerin çocuklarına verdikleri gıda ve sulu ürünlere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.


Sıcakların artması ve bölgedeki suların yeterince sağlıklı olmaması nedeniyle yaz aylarında hastanelerdeki çocuk servislerinin ishal vakaları ile dolduğunu belirten Özden, zamanında yapılmayan teşhis sonucu birçok çocuğun ishalden hayatını kaybettiğini vurguladı.


Özden, 'Havaların ısınması ile ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Bölgede ishale neden olan pek çok durum mevcut. İshal nedenlerinin başında mikrobik ishaller gelmektedir. Mikroplar dışında başta antibiyotikler olmak üzere çeşitli ilaçlar, çeşitli mide barsak hastalıkları, bazı hormonal hastalıklar, barsak veya barsak komşuluğunda ortaya çıkan tümöral durumlar, aşırı ve ani ısı değişimleri de ishale neden olabilir. Heyecanlanma, üzüntü, korku, stres gibi durumlar da ishale neden olabilir. Yaz ishaline neden olan mikroplar, bakteriler ile protozoon denilen gözle görülmeyen parazitlerdir.' dedi


Doğadaki sıcaklık artışıyla tüm canlıların su ihtiyaçlarının arttığına dikkat çeken Adem Özden, 'Dolayısıyla insanlar, yaz aylarında daha fazla su tüketir. Böylece, bu tüketimin beklenmeyen bir sonucu olan yaz ishalleri, çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin yenilmesiyle ortaya çıkar. Bazen insanlar ishal olup bu mikropları dışkıları ile çevreye yayabilir. Dışkıyla bulaşmış ellerin ağza götürülmesi sonucu da ishal olabilir. Bunlar özellikle durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularında, özellikle yaz aylarında uzun süre canlı kalarak çoğalır. Bu suların içilmesi veya böyle sularla bulaşık, sıcak ortamda beklemiş gıdaların, örneğin çiğ sebzelerle hazırlanmış salataların ve meyvelerin tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların bağırsaklarına ulaşır.' şeklinde konuştu.

var addthis_pub = 'tayfunsalci'; var addthis_localize = {share_caption:'Paylaş', email_caption:'Arkadaþýna Gönder!', email:'E-posta', print:'Yazdýr', favorites:'Favoriler', more:'• daha...'};

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !